شهر وان

ایسنا/ براساس آخرین خبر و گزارش های بدست رسیده، شهر وان منتظر مسافران ایرانی است.

مهدی عباسی، کارشناس گردشگری و مدیر پیشین گردشگری منطقه آزاد ارس پیرامون اینکه شهر وان منتظر مسافران ایرانی است، گفت: پس از گذشت یک سال از بسته شدن مرزهای زمینی ترکیه با ایران به علت جلوگیری از شیوع کرونا، مرز کاپی کوی ـ رازی از 17 می باز شد و یک گروه 41 نفره از تجار، استادان هنر و صنایع دستی و زنان کارآفرین ایرانی از این پایانه وارد شهر وان شدند که هتلداران این شهر با گل به استقبال آنها رفتند.

 

او افزود: دروازه گمرک کاپی کوی در استان وان که طولانی ترین مرز زمینی را با ایران دارد، پس از 14 ماه تعطیلی از 17 می به عنوان بخشی از اقدامات ستاد کرونای ترکیه به روی گردشگران زمینی پیاده و وسایل نقلیه باز شد. با توجه به اینکه تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان سارای استان وان و موقعیت متقابلش در ایران در حال افزایش بود، از 24 مارس سال 2020 این مرز زمینی بسته شد، ولی حالا گردشگران می توانند با در دست داشتن نتیجه منفی آزمایش پی سی آر که طی 72 ساعت قبل از ورود به ترکیه انجام شده است، از دروازه گمرک کاپی کوی به صورت زمینی وارد ترکیه شوند.

 

هرچند مرز رازی ـ کاپی کوی از سمت ایران همچنان به روی گردشگران بسته است و تنها دیپلمات ها، تجار و افرادی که برگه اقامت دارند و یا درحال تحصیل و زندگی در ترکیه هستند، اجازه تردد از این مرز را دارند.

سارا دلیل آزاد، کارآفرین ایرانی که همراه هیأتی 41 نفره از زنان تجار و کارآفرین پس از 14 ماه بسته بودن مرزهای زمینی به شهر وان سفر کرد، گفت: در این سفر زنان بازرگان و کارآفرین از شهرهای مختلف ایران همراه ما هستند. می خواهیم ظرفیت تجاری شهر وان را بسنجیم و قدم های خوبی در این مسیر برداریم. در حال حاضر تعداد گردشگران ایرانی زیاد نیست، چون دروازه مرزی کاپی کوی از طرف ایران بسته شده است. ما منتظر انتخابات ریاست جمهوری هستیم. امیدوارم بعد از انتخابات مرزهای زمینی باز شود.

 

 

پریسا زنگباری، بازرگان ایرانی گفت: بدلیل همه گیری طولانی مدت، ایرانی ها مثل گذشته نمی توانند به شهر وان سفر کنند، ما به همراه تعدادی از بازرگانان و زنان کارآفرین ایرانی برای تشکیل جلسه ای در اتاق بازرگانی وان آمده ایم. در این سفر کاری هم سیاحت کردیم و هم ظریفت های سرمایه گذاری را ارزیابی کردیم. قصدمان تجارت با ترک ها است، به ویژه آنکه اشتراکات زیادی با یکدیگر داریم.

 

همچنین حکمت الله یتکین که کارآفرینان و بازرگانان ایرانی را همراهی و راهنمایی می کرد، به یک خبرگزاری ترکیه ای گفت که هیأت ایرانی متشکل از 41 نفر برای سرمایه گذاری به وان آمده اند و ما از این بابت بسیار خوشحالیم. سعی می کنیم روابطمان را با ایران و عراق بیشتر کنیم.

 

شهر وان ترکیه تا پیش از شیوع ویروس کرونا، یکی از مقاصد اصلی سفر ایرانی ها بود که بیشتر از آنکه جنبه تفریحی داشته باشد، به انگیزه خرید انتخاب می شود. بنابر گزارش رسانه های ترکیه، در سالهای اخیر سفر ایرانی ها به شهر وان، تاثیر مثبت و چشم گیری بر صنعت گردشگری این منطقه داشته است. از همین رو، در مهر سال گذشته و همزمان با سفر هیأت گردشگری ایران با همراهی علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ، اعضای اتاق بازرگانی و مسئولان استانداری و شهرداری وان نسبت به بسته بودن مرز زمینی ایران و ترکیه و توقف جریان گردشگری بین دو کشور ابراز گله کرده بودند.

 

حرمت الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران گفت: ترک ها از مسدود بودن مرز ایران به روی گردشگران گله مند هستند، آنها به تعاملات دوسویه گردشگری با ایران تمایل دارند. در دیدارهایی که تا کنون با اتاق بازرگانی، معاون استانداری و شهردار وان داشتیم از ما خواسته شد این مطالبه را به دولت ایران انتقال دهیم تا درباره بازگشایی مرزها به روی گردشگران و مسافران تصمیم بگیرد.